בלוג
דף זה הוא החופשי מבין דפי האתר. כאן תמצאו הגיגים, מחשבות וביקורות - דברים שמעסיקים אותי, נושאים שלדעתי יש להעלות  על סדר היום או דעות שחשוב לי להשמיע.

"באירופה הדרכון יותר נוח" - מסחטת הכספים של משרד הפנים - 25.9.2012

נדמה שאין אף איש עסקים ישראלי או ישראלי המרבה לטוס שלא נתקל בבעיית התבלות הדרכון שבבעלותו, ואין מדובר בהזנחה או באחזקה לא תקינה חלילה. הדרכון יכול להיות ללא רבב וללא אף קפל ובכל זאת להיפסל. הכיצד? הדף המכיל את הפרטים האישיים ואת התמונה מצופה כולו בלימינציה למעט מספר מילימטרים המפרידים בינו לבין קו התפר של הדרכון. במרוצת הזמן נוצרים בקצוות הדף קרעים קטנים. בעידן שבו תדיר מקפלים את הדרכון בשלל צורות אלימות כדי להעבירו דרך מכונות סריקה שונות הבליה הזו מואצת עוד יותר ובגינה נפסל הדרכון לשימוש. לא אחת קורה שאדם נדרש להוציא דרכון בנוהל מזורז ויקר מאד בלשכת משרד הפנים בשדה התעופה.
מסתבר שבדרכונים האירופאים, למשל, הלימינציה עוטפת את העמוד כולו וממשיכה אל עברו האחר של תפר האמצע, מה שהופך את הדרכון לעמיד יותר.

לאור העובדה שבלשכת המודיעין במשרד הפנים בתל אביב נאמר לי ש"לחצי מדינה יש את הבעיה הזאת" ביקשתי לברר את הסוגיה עם רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים, האחראית על הנפקת דרכונים. דוברות הרשות השליכה את האחריות על חברות התעופה. לדבריה: "רשות האוכלוסין מנפיקה את מסמכי הנסיעה לאחר שעברו בדיקות קפדניות ומחמירות שבסופו של דבר קיבלו אישור לתקינותם. כמו כן מבקש השירות מקבל את מסמך הנסיעה מהלשכה כשהוא תקין לחלוטין. במקרים בהם הדף הראשון נתלש במקצת מבחינת רשות האוכלוסין הדרכון תקין. אולם, שיקול הדעת נתון לחברת התעופה. היא מחליטה באם ניתן לצאת עם מסמך נסיעה זה או אחר".

השאלה מדוע מלכתחילה מיוצרים הדרכונים באופן זה כלל לא זכתה במענה. תחת זאת נמסר כי: "חשוב לציין שבעתיד הקרוב אמור להיכנס לתוקף הדרכון הביומטרי כך שבמעברים יקרא על ידי קורא אופטי, אף ללא פתיחת הדרכון, וכך ימנע מבעיות מסוג זה." האומנם?

בהמשך להטלת האחריות על בעלי הדרכון פוסל משרד הפנים את הדרכון הפגום ודורש מבעליו להוציא דרכון חדש בתמורה לתשלום מלא וזאת הגם כשמועד תפוגת הדרכון טרם הגיע ולמרות שיש בו דפים ריקים רבים שמישים לכל דבר. כששאלתי האם משרד הפנים אינו מוצא לנכון לחשב את מחיר הדפים שנותרו בלתי משומשים בדרכון הפגום (בהנחה שמדובר בנזק המצוין לעיל ובו בלבד) ולקזזם מעלות ההנפקה של דרכון חדש, הושב כי "התשלום נגבה על עצם הגשת הבקשה ולא על מתן הדרכון. אגרה זו נקבעה על ידי ועדת הכספים של הכנסת ולא על ידי רשות האוכלוסין." השתכנעתם?