בלוג
דף זה הוא החופשי מבין דפי האתר. כאן תמצאו הגיגים, מחשבות וביקורות - דברים שמעסיקים אותי, נושאים שלדעתי יש להעלות  על סדר היום או דעות שחשוב לי להשמיע.

הצד העלום של השטפונות - 2.1.2016

בעוד הנהייה אחר שטפונות הופכת לתחביב מתפשט (ובצדק!) ותמונות רבות הוד מופצות ברשתות החברתיות לכל עבר, יש מה שתמיד מקפידים להסתיר או לחתוך מהפריים: הזוהמה שהשטפונות הללו נושאים איתם הלאה ומשקיעים בסופם.
ביומיים האחרונים ביקרתי במוצא נחל קדרון מהקניון המרשים שלו אל בקע ים המלח. אתמול הוא שטף יחסית בעוז והיום זרזף. הזוהמה שנישאה במימיו אתמול היתה כה גדולה עד שלא מצאתי כוח לצלם את הדר מפליו. לא יכולתי לנתק אותם ממה שנערם למרגלותיהם. היום, כששבתי לשם, החלטתי שחובה עלי לצלם דווקא את מה שנותר – והתמונות לפניכם.
ראשיתו של נחל קדרון בירושלים; מוצאותיו בהר הצופים, באוניברסיטה העברית. יובליו העיליים חובקים את העיר העתיקה ממערב, מדרום וממזרח ומנקזים גם את שוליה המזרחיים של תלפיות ואת אבו דיס ואל-עזריה. בהמשך הוא חוצה את שטחי האש של בקעת הורקניה.
סליחה על שהנימה אולי הפואטית, המשמעות אינה כזו: הנחל הזה קושר את רום ההר עם בקע ים המלח. ההר הזה קושר בין ירושלים המערבית לעיר המזרחית ובין ישראל לרשות הפלסטינית. הוא קושר בין יהודים חילונים המשליכים יהבם על "היכל ההשכלה" שבמרומי הר הצופים לבין יהודיים דתיים המוצאים מפלטם האמוני בכותל. הוא קושר בין יהודים למוסלמים ואף לנוצרים, שכן על גדותיו כמה כנסיות ומנזרים חשובים: גת שמנים, חקל דמא, מרסבא ועוד. כל האתרים הללו ואחרים מנוקזים על ידו.
הזוהמה שזרימתו השטפונית לוקחת איתה הלאה מאירה באור עגום עד מחריד את יחסנו אל הארץ הזו, שאנחנו כה מתיימרים לאהוב. מבלי להיכנס כאן למחלוקת פוליטית מיותרת: מוטב לו נשאל את עצמנו מה יחסנו האמיתי אל האדמה שאנחנו נלחמים עליה. ניקיון האדמה הוא קודש הקודם לכל דת, אמונה או שייכות מדינית. מי ייתן ונחל קדרון ושאר הנחלים יידעו זרימה שטפונית עכורה אך מבוץ ולא מפסולת אנושית.
אמן!