בלוג
דף זה הוא החופשי מבין דפי האתר. כאן תמצאו הגיגים, מחשבות וביקורות - דברים שמעסיקים אותי, נושאים שלדעתי יש להעלות  על סדר היום או דעות שחשוב לי להשמיע.

חילופי בתים - תיירות חברתית שצוברת תאוצה

ורוניקה היא ברלינאית. ניר הוא ירושלמי. השניים נפגשו וירטואלית עת שבמסגרת תכנון חופשתם חיפשו בתים להחלפה ב- CasaVersa, אתר חדש ומתקדם לחילופי בתים בכל העולם, בפיתוח ישראלי. שוחחתי עם ניר מיד עם שובו מחופשתו בברלין. "הדירה הייתה מקסימה, ובמיקום מצוין" מיהר לספר לי, אך הביע חרטה על כך שבניגוד לורוניקה ולמשפחתה, שהשאירו לו מטעמים במקרר ובקבוק יין עם סלסלת עוגיות על השולחן הוא הקפיד לרוקן את הבית ממאכלים. גם עם ורוניקה ובן זוגה שוחחתי מיד עם שובם מירושלים הביתה. גם הם היו מרוצים מאד מחילופי הדירות. ורוניקה לא הלינה כלל על כך שניר לא השאיר עבורם תבשילים. עם זאת, היא הביעה חרטה על כך שבניגוד אליו לא חשבה לקשר בינו לבין חבריה לעבודה. "ניר עובד במוזיאון ישראל ויש לו כמה חברים ארכיאולוגיים והיסטוריונים. בזכות המפגשים עם חברים של ניר זכיתי ללמוד המון על העבר של המדינה המדהימה שלכם. זאת העשרה לא נורמאלית ומבחינתי היתה החוויה הגדולה ביותר של החופשה!" סיפרה נרגשת. נדמה שבסיפור האנושי הקטן הזה מגולם כל קסמה של שיטת התיירות שהולכת ונעשית רווחת יותר ויותר: חילופי בתים.
 

תמציתה של השיטה: השתמש בביתי בזמן שאני משתמש בביתך. איך זה נעשה? – בזמן שמתכננים חופשה ביעד מסוים מחפשים מישהו שגר בו, המעוניין לנפוש במקום שבו אנחנו גרים באותו זמן. לכאורה זה נשמע כמעט בלתי אפשרי, שכן – מה הסיכויים למצוא מישהו שחי ביעד אליו אנחנו רוצים לנסוע ומתכוון להגיע לעירנו בדיוק באותו זמן? - מסתבר שבעזרת מאגרי המידע ההולכים וגדלים של אתרי חילופי הדירות ומעט גמישות זה אפשרי גם אפשרי. עובדה.
כמובן שיש הרבה דברים לבדוק, לברר ולתאם מראש: מיהו האדם שנפקיד בידיו את ביתנו, היכן נמצא ביתו, מה יש בבית (ומה אין) וכמובן – מהו הבית שהוא מחפש בתמורה לשלו.
ורוניקה וניר לא נפגשו עדיין. ורוניקה השאירה את המפתחות לדירתה בתיבת הדואר שלה וניר מסר לידיה את מפתחות דירתו בעזרת חבר, אבל בשיחות שערכתי איתם הבהיר לי כל אחד מהם שבביקור הבא בישראל או בגרמניה הם לבטח ייפגשו.
ככל שהמפרט המצוי באתר חילופי הבתים יורד ליותר פרטים, כך ניתן להפיק דרכו מידע רב ומיידי על האדם שנמצא בצד האחר של הרשת הווירטואלית וללמוד גם על מידת אמינותו. באתר CasaVersa מופיעים מדדים שונים לצד כל אדם שרשום באתר. לצד האופן שבו האדם בוחר להציג את עצמו הוא מדורג על ידי גולשים שעמדו אתו בקשר ושביצעו אתו החלפת בתים בפועל. כחלק ממנגנון האבטחה האתר דורש מהמשתמשים זהות דיגיטאלית של המשתמש ומספר טלפון סלולארי (הנדרש לשם קבלת קוד המגיע בסמס). עם זאת, חשוב לזכור שמלכתחילה כל השיטה מבוססת על אמון. "מי שמתנער מחששות ומפחדים מגלה שהם בדרך כלל לשווא" מבטיחה קרן, ישראלית שחיה כיום עם משפחתה באמסטרדם ושבמסגרת חופשות משפחתיות בארץ נוהגת להחליף בתים עם ישראלים שששים להתנחל בדירתה התלת-קומתית, הממוקמת די במרכז. רוני, ישראלית שהתנסתה בחילופי בתים עם תושבי ניו-יורק סיפרה: "כשאתה בוטח באנשים ומתחיל את התהליך כולו מתוך אמון תגלה שאנשים דומים לך בגישתם. ברוב המקרים תמצא את ביתך נקי ומסודר עוד יותר מהאופן שעזבת אותו בתוספת תשורה קטנה של הבעת תודה". כדי לא להישמע מלאכית שוחרת אהבה קוסמית הסבירה לי רוני שהיא הקפידה לנעול את כל חפצי הערך שבהם לא רצתה שישתמשו או שחששה פן ייעלמו. "אם אין לך איפה לנעול אותם, תמסור אותם לקרובי משפחה או לחבר קרוב", המליצה.
יריב גלעד, היוזם והמפתח של אתר חילופי הבתים הישראלי היחיד, מספר שמה שהנחה אותו ליזום את הפרויקט היה קונספט כלכלי- חברתי. יריב הוא משוחרי הטרנד המתרחב של כלכלת השיתוף (sharing economy). בבסיס כלכלת השיתוף ניצב הרעיון כי במקום להיות במרוץ צרכני אין-סופי ניתן ואף ראוי לחלוק משאבים ושירותים שאינם נמצאים בשימוש קבוע. כך למשל ניתן להשאיל ולשאול כלי עבודה שונים במקום לקנות אותם ולהשתמש בהם פעם בשנה.
 

הוא הדין גם לגבי בתים. יריב מציין שהבוחרים להיות חלק מקהילת כלכלת השיתוף המתרחבת מחויבים לצו פנימי של קיום ערכים שהולכים ומתמעטים בחברה שלנו: פתיחות, אמון, נכונות לשתף, להתנער מחשדנות ועוד. "במשך כמה שנים אני חוקר את נושא חילופי הבתים. ניהלתי שיחות בנושא עם מאות אנשים, בארץ ובחו"ל. מדהים לגלות שכל מי שלא התנסה מעולם בחוויה הזו מביע חשדות ופחדים מסוגים שונים, עיקרם, אגב, פגיעה ברכוש. לעומת זאת, כל מי שהתנסה בחילופי בתים לא עסוק בחששות הללו בכלל. הראש שלו נמצא במקום שונה לגמרי. נפל לו האסימון שיש לו כעת בית בכל עיר בעולם. זו תחושת שפע אדיר. ממש הצפה של אפשרויות. יותר מעניין אותו היעד הבא שאליו ייסע."
לצד כלכלת השיתוף בוערת בכל העולם עלית מחירי ההארחה לתייר. משהו בעולם התיירות משתנה. התעבורה העולמית גדלה כל העת, וזה עוד לפני שמיליארד סינים והודים פורצים במספרים גדולים את גבולות מדינותיהם ויוצאים אף הם לתור תבל ומלואה. "במקומות רבים אין די חדרי אירוח בבתי מלון והמחירים מרקיעים שחקים" מתאר יריב את המצב. "בנוסף, עושה רושם שיותר ויותר אנשים מחפשים תיירות מסוג שונה. הם אלא רוצים שיחליפו להם כל יום מגבות ולא רוצים ארוחת בוקר שתוגש בין שבע לעשר. הם רוצים לחוות את היעד שאליו נסעו על היבטים מקומיים יותר שלו. לא בכדי הסלוגן של האתר שלי הוא Never feel like a tourist again"
בנוסף על היותו של CasaVersa מיזם ישראלי, יש כמה הבדלים עקרוניים ומשמעותיים בינו לבין אתרים אחרים המצויים בשוק; בניגוד לכל אתרי חילופי הדירות האחרים אתר זה לא גובה דמי מנוי קבועים (בסך 120-190 דולר לשנה), אלא רק עמלה בעקבות חילוף שמתבצע בפועל, אם מתבצע. בנוסף, בניגוד לאתרים אחרים לאתר יש מנגנון האוסף אליו בתים אופציונאליים המוצעים להחלפה בלוחות מודעות אינטרנטיים, פורומים שונים (כגון: Craigslist ) ורשתות חברתיות (כגון פייסבוק). הכניסה אליו היא בשיטת all in one, ומשולה לשוטטות מתמשכת ברשת בחיפוש אחר המידע הרב שמפוזר בה.
אין ספק שחלק מקסמו של האתר טמון בעיצוב החדשני, הנאה והנוח שלו ובהומור (סרטון קידום המכירות, שבו תפגשו את יריב מחופש לדוב שברקע). ניכר שבכל פרט ופרט הושקעו מחשבה רבה בעיצוב. למשל, האינפוגרפיקה המציגה נתונים עולמיים הקשורים לתיירות באופן מקורי.
ניר ואיילת, מירושלים, החליפו דירות עם זוג מצרפת. הם סיפרו לי שלצד התמורה בה זכו – חופשה בית כפרי בפרובאנס, זכו לגלות את ביתם מחדש. מה זאת אומרת? שאלתי בעניין. "הזוג הזה, צמד אומנים, הגיעו לכאן פקוחי עיניים ומחודדי עיניים. הם נשארו בארץ לחופשה ארוכה מעט יותר משלנו וככה יצא שנפגשנו. מסיור קצר איתם בשכונה כמו גילינו את סביבת המגורים שלנו מחדש. הם שמו לב לדברים שבחיים לא ראינו קודם: פריחות של עצים, טקסטורה של אבן, אור וצל בשעות מסוימות. הי פשוט תענוג לראות את הבית דרך עיניו של תייר שהשיגרה וההרגל לא שחקו אותו".
 

ג'ו, מנהלת התוכן של האתר נתנה לי כמה המלצות לגבי האופן שבו יש למלא את הכרטיס האישי באתרי חילוף דירות כדי להפיק ממנו את מירב התועלת. "קודם כל תדאג שיהיה מקסימום מידע על הבית שלך, כולל תיאור ותמונות טובות ודברים שנמצאים. מניסיוננו, תמונות הן הדבר שהכי מושך את העין. בסביבתו הקרובה – מהקפה הקרוב ועד הגן הציבורי והטיילת הסמוכים. חשוב לציין גם קירבה ונגישות של תחבורה ציבורית".
ג'ו ממליצה למלא בפירוט גם את העמודות המכילות יעדי חופשה מבוקשים ואת התאריכים. "ככל שתהיה מפורט ומדויק יותר בנוגע לתאריכים רלוונטיים מבחינתך כך יגדלו סיכוייך למצוא דירה שתהיה לרוחך. כולנו אוהבים ספונטאניות, אבל מתנהלים לפי תוכניות ארוכות טווח".
כמובן שאין לצפות שהצעת חילוף תיפול עלינו משמיים. לצד הכנסת הנתונים לכרטיס באתר חשוב לחפש בו אפשרויות רלוונטיות. "תתפלא, מול הצעה נחמדה וקשר אינטרנטי נעים שנותר אנשים מתגמשים. גם ברצונות וגם בתאריכי החופשה ולפעמים... גם ביעד".
ב- CasaVersa ממליצים שלא להסתמך אך ורק על המידע שמצוין באתר, אלא לברר פרטים נוספים על הבית ובעליו דרך הדואר האלקטרוני ואפילו בשיחת סקייפ. "ככלל, שלב תיאום הציפיות בין שני הצדדים חשוב מאד. אם לא סוגרים את כל הפרטים הקטנים, מהאופן שבו מקבלים את המפתחות ועד האופן שבו משאירים את הבית ומחזירים אותם יכולות להיווצר אי הבנות מיותרות". ג'ו הראתה לי מספר דפים משודכים באוגדן שמכילים הנחיות לטיפול בביתה. הכל נכתב בצורה הומוריסטית ומלאת חן ולא נעדר שם אף פרט: מכמות המים שהגרניום אוהב לשתות ועד סלידתם של הפטוניות באדנית מבדלי סיגריות.
נמרוד, תל אביבי שוחר קור שמזה כמה שנים נוהג להחליף בתים עם אירופאים שמגיעים בחופשת חג המולד כדי ליהנות מחורף חמים יחסית, הדגיש בדבריו את הפן האקולוגי של חילופי בתים: "נכון, יהיה מי שיגיד שתיירות מספקת שפע פרנסה לנותני השירותים ובכלל זה עובדי המלונות, אבל בינינו, כמה מהכסף שאנחנו משלמים באמת מגיע לידיהם כמה נשאר אצל הבעלים? עוד ועוד מלונות מוקמים, עוד ועוד הרס, עוד ועוד כביסות של מגבות ומצעים. הרי גם במלונות שבהם מתהדרים בתפישה ירוקה ומניחים שילוט שמציע לא להחליף מגבות מידי יום הן מוחלפות גם אם הן מונחות במקום שבו נתבקשנו להשאיר אותן במידה ואנחנו מוותרים על החלפתן. יש משהו הרבה יותר ידידותי לסביבה, מבחינה אקולוגית ומבחינה אנושית לנפוש בבית של מישהו אחר, וכשזה הדדי – זה בכלל נפלא!"