בלוג
דף זה הוא החופשי מבין דפי האתר. כאן תמצאו הגיגים, מחשבות וביקורות - דברים שמעסיקים אותי, נושאים שלדעתי יש להעלות  על סדר היום או דעות שחשוב לי להשמיע.

טיול לימי סערה וגשמים בצפון - 23.2.2012

הגשמים העזים האחרונים הרוו את הקרקע עד תום וגרמו לזרימה שטפונית בכל נחלי הגולן. הזרימה נחלשת בינתיים, אך בשל רווית הקרקע די בכל גשם נוסף כדי שתתחדש. בגשר הפקק שעל הירדן מתחיל מסלול רב תחנות, שכולו בסימן פלגים זורמים ומפלי מים, מדרונות מוריקים וחזזיות עצים. בצומת מחניים פונים מזרחה, לעבר גשר בנות יעקב. מיד אחרי שחולפים על פני קיבוץ גדות פונים שמאלה, בכביש מס' 918, הנמשך לאורך צדו המזרחי של עמק החולה. כעבור זמן קצר מגיעים אל גשר הפקק, או בשמו האחר גשר הש"ן. הגשר חולף מעל תעלת הירדן שמפלסו כמעט עלה על גדותיו. הלאה משם, תוך כדי נסיעה, ניתן לסקור את מדרונות הגולן ולחזות במפלים של נחל חמדל, נחל עורבים וכמה נחלים מוכרים פחות. מעברה המערבי של הדרך נקוו שלוליות גדולות שבהן מדשדשים בחדווה עגורים קולניים. הנסיעה צפונה בכביש מס' 918 על כל נפתוליו מובילה אל תל אנפה, שנמצא משמאל לדרך, כשני קילומטרים לאחר הפניה לשמיר. אומנם מאות הנרקיסים נמצאים כבר בשלהי פריחתם והשרידים ההלניסטיים שנחפרו כאן אינם מרשימים ביותר, אבל הירק על התל רב והצעידה בין האלות האטלנטיות מכוסות החזזיות הצהובות יוצרת את הרושם שההוביט בכבודו ובעצמו יתייצב תכף על השביל.


אלה אטלנטית מכוסה חזזיות בתל אנפה

אלה ארץ ישראלית בשלכת

התחנה הבאה היא מפל רסיסים בנחל סער. על מנת להגיע אליו יש להמשיך בכביש מס' 918 עד סופו ולפנות ימינה, בכביש מס' 99 בואך בניאס והלאה במעלה הרמה. כעבור כמה קילומטרים יימצא לצד הדרך מגרש חניה גדול. במקום שילוט ברור. לאחר שחוצים את הכביש (בזהירות! ובסופי שבוע חורפיים חולפים על פני דוכני הדרוזים שמוכרים כאן תורמוס, סחלב, תירס ועוד) מגיעים אל מרפסת התצפית. כשהרוח בכיוון הנכון (או הנכון פחות...) מבינים מיד מדוע נקרא המפל 'רסיסים'. מבט למטה יגלה שלא בדד גולש המפל. מתחתיו מפל נוסף, קטן ממנו אך שוצף לא פחות. כאן אפשר לצאת למסלול הליכה קצר: יורדים אל עבר מוצא המפל, חולפים על פני הערוץ השוצף בגשר להולכי רגל, מטפסים על הגדה הנגדית ומגיעים אל הכביש שבו פונים ימינה, בגשר למכוניות ושבים לנקודת ההתחלה. אורך המסלול כולו פחות מקילומטר ולאורכו נקודות תצפית שונות על הערוץ והזרימה שבו.מפל רסיסים, נחל סער

מפל רסיסים, נחל סער

כביש מס' 99 מסתיים בכפר מסעדה. בכיכר שבסופו ניתן לפנות ימינה, לחצות את הכפר מסעדה (ולהתענג על אחת המסעדות והממתקיות שבו). מיד אחרי הכפר פונים ימינה בכביש מס' 978 החוצה את כל יער אודם. כאן אומנם אין זרימה אך נופי היער הרטוב, שתדיר אפוף ערפילים קסומים תמיד.


ערפילים ביער אודם

בצומת האמיר אפשר לפנות ימינה בכביש מס' 959 לעבר גונן.

החורבה בצומת האמיר (ווסט)

כעבור ארבעה קילומטרים מגיעים אל ציר הנפט המשובש (אך העביר בקלות רבה לכל סוגי הרכב) ופונים בו ימינה (צפונה). בעיקול השני שלו, כעבור קצת יותר משני קילומטרים הוא עובר מעל נחל עורבים. כאן מתחיל שביל (מסומן אדום) לאורך גדתו הצפונית של הנחל. כעבור קילומטר אחד מגיעים אל התצפית על מפלי הנחל, הזורמים אך ורק בחורף. ניתן גם לרדת אל תחתית הקניון (אך מומלץ שלא כשרטוב ובוצי!). אומנם ההליכה היא הלוך-חזור, אבל היא משתלמת: מראות הנחל ונופי עמק החולה מהווים גמול נפלא.
נחל עורבים

נחל עורבים

נחל עורבים

תמיד יפה לנסוע לאורך "ציר המפלים" - כביש מס' 808 - המקשר בין צומת המפלים לצומת משושים. הכביש חולף לאורך התוואי שבו הופכים ערוצי הרמה ממסילים (מסילות רדודות) לקניונים עמוקים שברומם מפלים. המפל המוכר ביותר הוא מפל עיט (במקום שילוט ברור, פיתות עם לבנה ומרפסת תצפית), אך בנוסף אליו יש כמה וכמה מפלים נוספים ומכל עבר זרימה. לחשוב שכל הגעש הזה זורם אל הכנרת ומחיה אותה זה מסוג המחשבות האופטימיות שכמעט שכחנו שיש.

מפל עיט