בלוג
דף זה הוא החופשי מבין דפי האתר. כאן תמצאו הגיגים, מחשבות וביקורות - דברים שמעסיקים אותי, נושאים שלדעתי יש להעלות  על סדר היום או דעות שחשוב לי להשמיע.

יופי צמוד קרקע - הצעה למסלול טיול - 27.11.2012

שוב סתיו ושוב מתחילות החלמוניות להבקיע את הקרקע היבשה ומצמיחות תפרחת מתריסה כנגד היובש והאפרוריות. בימים אלו מאות חלמוניות בגוון צהוב עמוק מעטרות את המדרונות התלולים של יער ביריה הפונים אל עבר חצור הגלילית. בעוד רבים מעפילים אל אתר פריחת החלמוניות בנחל ראש פינה נותר האתר הזה הרבה פחות מוכר ומתויר. כדי להגיע אליו יש להמשיך מחצור הגלילית צפונה בכביש מס' 90 ובצומת הבא לפנות שמאלה, לעבר יער ביריה (ואזור תעשיה חצור הגלילית). הכביש הצר והמשובש מתפתל במעלה בואך עמוק. כשמגיעים אל כביש הכניסה ליישוב פונים ימינה וכעבור כמה מטרים שמאלה בדרך עפר המסומנת בסימוני שבילים כחול ואדום של הקק"ל (דרך נופית יער ביריה). הדרך מתפתלת במורד בינות לאורנים הנטועים ומגיעה אל התרחבות קטנה שבו שילוט ברור המכווין אל החלמוניות. כאן חונים ויוצאים להליכה קצרה בשביל צר מסומן סימון שבילים אדום אל אתר הפריחה שלהן, שממנו גם תצפית יפה על חצור ועל עמק החולה. כדי להגיע אל פריחת החלמוניות יש ללכת בסביבות ארבע מאות מטרים ולחפשן מתחת שלביל, במורד המדרון. קשה לפספס.

ועם בדברים יפים צמודי קרקע עסקינן כדאי לשוב אל עמק החולה בואך קיבוץ איילת השחר: מוש הראל, בן המשק, החליט לקחת על עצמו את שיקום והפעלת סנדלרית המשק החרבה, שהועברה לביתה אבן בשנת 1944 והקים את הסנדלרייה (ימי פתיחה: א', ג', ה': בין 8:30 - 15:30, יום ו'- 8:00 - 13:00, ימים ב', ד', שבת וחג- סגור. טלפון במקום: 04-6932387 begin_of_the_skype_highlighting 04-6932387 ללא תשלום  end_of_the_skype_highlighting, אתר:  .(www.sandlariya.co.ilבעבר הייתה הסנדלרייה המקום שבו יוצרו כול הנעליים והסנדלים לבני המשק ולכול האזור. לימים נסגר המקום ועמו גם נגנזו הסיפורים ושיטות הייצור כמעט ונשכחו. במשק נותר רק סנדלר אחד, שאול שבתאי, שאת דרכו בסנדלרי הישנה החל בגיל ארבע עשרה כשוליה. ממנו למד הראל את מלאכת ייצור הסנדלים והנעליים. הראל פנה אל המועצה לשימור אתרים. בסיועם הכספי ובעיצובו של עמוס משכיל שופץ המקום, תוך שמירה על אופיו. בהליך הפינוי של המחסנים נמצאו אלפי פריטים שנערמו בה כגון אימומים וטביעות כפות רגליים של חברי וילדי המשק, עורות מסוגים שונים וכלי עבודה רבים. כך הושמשו מחדש המכונות השונות והמכשירים הישנים. את עיצובה מחדש של הסנדלרייה, תוך הוספת תמונות ארכיון והסברים על כתליה עשה האומן וההיסטוריון עמוס משכיל. כיום זהו מרכז מבקרים שבו ניתן ללמוד על תהליך ייצור הסנדלים של פעם. ישנה גם סדנה שבה יכולים ילדים והורים להכין מחזיק מפתחות קטן שממנו משתלשל סנדלר זערורי.


 


אם כבר נמצאים באילת השחר ראוי לבקר גם בתל הארכיאולוגי הגדול ביותר בארץ: חצור הידוע בכינויו "ראש כל ממלכות" (יהושע, פרק י"א 10). הכניסה לאתר (גן לאומי, הכניסה בתשלום) נמצאת כמעט מול השער הראשי של המשק. רוב שטחה של העיר, המוקף סוללת עפר גדולה הנראית גם כיום מעולם לא נחפר, אך בחפירות שנערכו בחלקה העליון נתגלו מבני ומתקני ציבור, שערים, מחסנים ובתי בד (שהועתקו ממקומם כדי לאפשר את חפירת הארמון הכנעני שנמצא מתחתם). בקצהו המערבי של התל ישנה במת פולחן ומעבר לה שרידי מצודה גדולה שלראש אחד ממגדליה אפשר לטפס, לעמוד ליד פסלו של חיל מתכת אוחז בחנית ולהשקיף על הנוף. אין ספק שעבור מי שאיננו ארכיאולוג הממצא המרשים ביותר הוא מפעל המים הקדום. יורדים אליו בגרם מדרגות מתפתל אל עד לשכבת מי התהום במעמקי האדמה. קיומו של מפעל המים האדיר איפשר לעיר לעמוד במצור גם בתקופות קשות. תמיד אפשר לקנח בביקור בקברו של חוני המעגל בחצור הגלילית ולהתפלל שם שיבואו גשמים בעתם.