בלוג
דף זה הוא החופשי מבין דפי האתר. כאן תמצאו הגיגים, מחשבות וביקורות - דברים שמעסיקים אותי, נושאים שלדעתי יש להעלות  על סדר היום או דעות שחשוב לי להשמיע.

ירוק בעיניים, ירוק בלב - דמותו של אל-חד‘ר - 29.1.2014

עכשיו, כשהטבע מתעורר באיחור בשלל גוונים רעננים של ירוק זה הזמן להכיר מעט את דמותו המיסטית של אל-חד'ר. בימים שבהם רווחו הלכי הרוח הסופים רבים מערביי הארץ האמינו בו. אל-חד'ר נתפס ככוח החיים שמעבר למסע הרוחני. כל עוד הוא נוכח ישנם שגשוג וצמיחה. בהעדרו – קמילה ומוות. על פי המסורת המוסלמית הוא נמצא במקום שבו שני ימים נפגשים: ים החיים וים המוות או במקום שבו כבלי המרחב נפגשים עם האין סוף והכפוף לזמן נושק לנצח והוא זה שמאפשר את המעבר בין העולמות. דמותו מושתת על סיפורים קדומים ביותר. למשל בעלילות גילגמיש, המבארות את מעלליו של הגיבור המסופוטמי הקדום, וגם אלכסנדר מוקדון, מגדולי הכובשים. כשגילגמש ואלכסנדר גילו שעל כל יצור חי למות הם יצאו לחפש את האיש הזקן של הזמן, שחי במקור הנהרות, על אי מעבר לים המוות, כדי ללמוד ממנו את סוד חיי הנצח. באופן דומה מסופר בקוראן על משה שיצא לחפש את אל-חד'ר, "הירוק", שלו העניק האל את ידיעותיו הנשגבות. גם בקוראן מתואר מקומו כאי שופע צמחיה בלב ים ועליו סלע, המציין את המפגש של שני הימים. רבים פירשו את המושג "שני הימים". אף היו ניסיונות רבים לאתרם גיאוגרפית, אך הסופים תמיד הבינו את המושג כנקודת מפגש של "ההיעדר" עם "הנוכחות". לא בכדי המקומות המקודשים לאל-חד'ר הם מקומות שבהם נפגשים נחלים או מקומות שבהם פורצים מים מבטן האדמה, הופכים גלויים ומפרים את האדמה, כמו הכפר אל-חד'ר מדרום לירושלים, שבו, בשל המצב הפוליטי הנוכחי, לא ניתן כיום לבקר. בלבו של הכפר כנסיה יוונית אורתודוכסית המוקדשת לסנט ג'ורג'. דמותו של אל-חד'ר זוהתה לימים עם דמותו של סנט ג'ורג' וגם עם דמותו של אליהו הנביא, הידועים שניהם כמי שמושלים בזמן, נעלמים, מופיעים ומסוגלים לפתור בעיות ולהביא גאולה.


 
עירו של האיש הירוק:
נהוג לומר שהשם חדרה הוא עברית של אל-ח'ד'ירה, "הירוקה", על שם הירוקת שהייתה בביצות, אבל באותה מידה ניתן להציע שמקור השם הערבי הוא בעובדה שבין הביצה הגדולה לים התיכון הפרידה רק רצועת יבשה צרה של רכס הכורכר ומכאן שהמקום דימה את נקודת המפגש של שני הימים. מפאר היערות והביצות לא נותר הרבה, אבל בפארק השרון ניתן לספוג משהו ממראות העבר. בתחומו: חורש אקליפטוסים גדולים, שרידי יער אלונים ובריכת חורף נאה.
הגעה ממחלף אולגה: פונים לכיוון חדרה ברחוב אהרון אהרונסון ונוסעים בעקבות השילוט לתחנת רכבת חדרה-מערב. חולפים על פני החניון וממשיכים כמה מאות מטרים אל תוך היער, שם חונים. במקום סימון של שביל ישראל. סטייה קטנה ממנו מערבה מובילה אל בריכת חורף נאה בשם סמר. במידה ורוצים, ניתן לערוך מסלול בן 6 ק"מ (אך במקרה כזה מומלץ להקפיץ רכב אל נקודת הסיום: שבים לרחוב אהרון אהרונסון ששמו משתנה לשמעוני ופונים ימינה. בכיכר המרכזית פונים ימינה (דרומה) בכביש 4. כעבור 3 ק"מ מגיעים לתחנת דור אלון ובה חונים. אל בריכת החורף הגדולה ניתן להגיע גם מנקודת הסיום של המסלול הארוך. היא נמצאת במרחק כחצי קילומטר מתחנת הדלק.


שרידי יער האלונים בפארק השרון

המקאם בדיר-אל אסד:
מקאם המוקדש לאל-חד'ר נמצא מעל הכפר דיר אל-אסד וצופה על בקעת כרם. ניתן להגיע אליו בהליכה במעלה שביל מסמן אדום היוצא מלב הכפר, אולם יפה יותר לרדת אליו ממרומי מתלול צורים. לשם כך יש לנסוע מצומת כרמיאל צפונה בכביש מס' 854 עבר תפן. כעבור 4.5 ק"מ מגיעים אל דרך עפר הפונה ימינה (סימון שבילים אדום). כאן יש לחנות, לחצות את הכביש בזהירות וללכת בעקבות הסימון. שביל תלול מאד גולש במורד המצוק. כרמי הזיתים בבקעת כרמיאל נראים כמעוף הציפור. המקאם נמצא בתחתית המצוק. בתחומו מערה קארסטית ומים מטפטפים מהסלע. השביל ממנו אל הכפר נוח יותר. מומלץ להקפיץ רכב אל נקודת הסיום בכפר כי העלייה חזרה תלולה ומפרכת.


המקאם מעל דיר אל-אסד 

בניאס:
בעבר פרצה הנביעה הגדולה של נחל חרמון מתוך מערה. בסמוך אליה הוקם מתחם פולחני גדול לאל פאן, ששרידיו עדיין ניכרים. פולחן פאן היה ידוע תמיד בביטוייו המיניים, המסמלים חיים. גם אל-ח'דר נתפס ככוח החיים שבבסיס כל התופעות. כשהמחפש חווה ריקות ודכדוך וצועד באזורים צחיחים של הנפש, הוא כנראה איבד את הקשר שלו עם אל-חד'ר. כשהעיניים נוצצות וכשהארוס באוויר, סימן שאל-חד'ר בנמצא. המערה יבשה בינתיים, אך קדושת המקום נותרה בעינה. ממש מעליה הוקם המקאם הדרוזי לאל-חד'ר ובו איקונות המציגות אותו בדמותו של סנט ג'ורג' הנוצרי, הורג הדרקון. הדרוזים מקדשים מקאם לאל-חד'ר גם בבוקעתא, בדלית אל-כרמל ובכפר יאסיף. יום חגו הוא ה- 25.1.
הגעה: כ- 300 מטרים מערבית לכניסה הראשית לגם הלאומי ישנה פניה משולטת צפונה מכביש 99. דרך קצרה שמתעקלת ימינה מובילה אל החניה הסמוכה למקאם. חשוב להקפיד על לבוש צנוע. בכניסה: לחלוץ נעלים ולחבוש כיסוי ראש.

שרידי מקדש פאן, בניאס

דמותו של אל-חד'ר בסנט ג'ורג'. מקאם אל-חד'ר בבניאס