בלוג
דף זה הוא החופשי מבין דפי האתר. כאן תמצאו הגיגים, מחשבות וביקורות - דברים שמעסיקים אותי, נושאים שלדעתי יש להעלות  על סדר היום או דעות שחשוב לי להשמיע.

"להוציא ספר לאור" - על חבלי לידה ועל הוצאות הספרים בארץ - 10.10.2012

לכתוב ספר ולהוציא אותו לאור אלו שני דברים שונים לחלוטין, כך למדתי בחודשים האחרונים. לא אתאר כאן את תהליך היצירה, את הלבטים האם להתנתק ולכתוב במקום מבודד או לכתוב מתוך החיים עצמם, על כל טרדותיהם. לא אכתוב כאן על הקושי שבמציאת הזמן והפנאי לכתיבה, על התהיות באשר למידת הטעם וגם לא על הכורח הפנימי שבדבר. רציתי לשתף מעט במסלול החתחתים שעברתי מרגע שהספר כבר היה גמור ומוכן, כתוב מראשיתו ועד סופו ועד הוצאתו לאור.
את כתב היד הגמור שלחתי למספר הוצאות. רוב ההוצאות דורשות משום מה גרסה מודפסת לצד הגרסה האלקטרונית. בחלק מהמקרים הן מוכנות לקבל את העותק המודפס אך ורק בדואר. בכמה מקרים הן בשום פנים ואופן לא היו מוכנות להחזירו, גם לא משצירפתי מעטפה מבוילת. מיותר לציין שעלות ההדפסה והכריכה של עותק כזה עומדת על כ-100 ₪.  
התשובות שקיבלתי מהוצאות הספרים נעו על פני מנעד רחב מאד. שתי הוצאות ספרים הנחשבות גדולות ומכובדות הודיעו לי כל אחת בתורה, שהן מעוניינות בספר, אך לאחר מכן חזרו בהן מהחלטתן והשיבו לי ש"הספר לא מתיישב עם התוכנית השנתית". 'התוכנית השנתית', כך למדתי היא מושג מפתח כשמחליטים שהספר לא אטרקטיבי דיו לקהל הקונים.
הגדילו לעשות שתי הוצאות ספרים שתשובתן אלי נחתה באותו יום ממש בתיבת הדואר שלי, במעטפות שנשקו זו לזו. במכתב אחד נכתב כי "כתיבתך קולחת ומשובחת, אך הנושא נדוש" ובמכתב השני נכתב "הנושא נפלא, אך כתיבתך בוסרית ולא מהוקצעת".
בהמשך החלו להגיע גם תשובות חיוביות – מהוצאות מוכרות ומכובדות וגם מהוצאות קטנות. יחד עם התשובות החיוביות זכיתי במילות הלל ושבח רבות ומיד אחריהן, ממש בהמשך לאותו משפט, דובר על אופן העבודה המשותף, או במילים אחרות על כסף. כסף זו מילת המפתח בתעשיית הספרים. מישהו אמר איכות? "שמע, לא קראתי את כל הספר, כלומר קראתי רק את הפרק הראשון, אבל יש לי חוש למציאות אתה כותב היטב והנושא מרתק. ברור לי שזה ספר שיהיה להיט! ההשתתפות שלך תהיה רק 45 אלף ₪ ואנחנו נעשה בשבילך הכל." מהר מאד למדתי ש-45 אלף ₪ היא דרישה צנועה. הוצאות אחרות דרשו את השתתפותי בסכומים גבוהים יותר, שהגיעו עד 65 אלף ₪, לא פחות.
בשתי הוצאות הציעו לי לקצר את הספר כדי לחתוך בעלויות ולהפוך אותו למוכר יותר. "בפורמט סטנדרטי זה יהיה משהו כמו 450 עמודים. תקצר את זה ל- 270 עמודים או משהו כזה וזה ייעלה לך פחות וימכור הרבה יותר". מסתבר שספרים נמכרים לפי משקל. איך לא שמתי לב לזה קודם? מהר מאד נשלחו אלי חוזים שכותרתם "מסאלה – שם זמני". מה זמני? זה השם שנתתי לילד הנייר הזה.
תוכן החוזים לימדני מפורשות שהוצאות הספרים מתנהלות על פי תפישת 'הרצחת וגם ירשת'. בחוזים שנשלחו לי דובר על הדפסת 1000 עותקים. לצד ההשתתפות הכספית הגבוהה מצדי נכתב בהם שהחל מהעותק ה-501 אזכה ב- 5% מהרווחים. למה לא מהעותק הראשון? למה רק 5%? בנדיבות אין קץ הובטח לי שהחל מהעותק ה-3001 אקבל 15%, שכן חוץ מלכתוב את הספר ולממן אותו, מה כבר עשיתי???
יצאתי ובדקתי כמה יעלה לי להוציא את הספר לבד. חישוב קצר הוליד שעריכת לשון מקצועית תעלה 16 אלף ₪, עיצוב עטיפה יעלה 1500 ₪, עימוד הספר יעלה 2500 ₪ והדפסה 15 אלף ₪. שכירת שירותיו של מפיץ לרשתות חנויות הספרים הגדולות  (שכן הן מסרבות לעבוד מול גורמים פרטיים. גם כאן יש קליקה וחלק מהמשווקים הציעו לי את שירותיהן בתמורת... 60% מהרווחים) תעלה 2000 ₪, סך הכול: 37 אלף ₪. מכיוון שבאפיק הקונבנציונאלי ממילא נדרש ממני להוציא סכום גדול מזה, החלטתי לקחת את הסיכון שבו הכישלון וגם ההצלחה יהיו שלי ורק שלי.
כך נולדה לה הוצאת 'עצה'.
שיהיה לה בהצלחה!


י