בלוג
דף זה הוא החופשי מבין דפי האתר. כאן תמצאו הגיגים, מחשבות וביקורות - דברים שמעסיקים אותי, נושאים שלדעתי יש להעלות  על סדר היום או דעות שחשוב לי להשמיע.

מחשבות על אקזוטיקה - 29.4.2012

אקזוטיקה.
כמה המילה הזו רווחת בעולם התיירות. לפעמים נדמה שהיא מושא הנפש של כולם. מכיוון שכולם חפצים בה כל חברות התיירות מוכרות אותה; חבילות נופש אקזוטי ומסעות ליעדים אקזוטיים. התעכבתם פעם על משמעות המילה 'אקזוטיקה'? ההגדרה המילונית של המילה היא: "זר, מחלק אחר של העולם, שונה". מה בחיים שלכם או של מכריכם אקזוטי בעיניכם? וחשוב מכך מה משמעות המפגש עם האקזוטי?
בעיני, הצגת האחר כאקזוטי לא מאפשרת באמת להתקרב ולגעת. זה הדָרה והרחקה. הקרוב לנו אף פעם לא אקזוטי בעינינו. הוא מפעים ומרתק, מרגש ומאתגר, ויותר מכל אהוב. אין בו שמץ של אקזוטיקה. אבל אנחנו רוצים את האקזוטי. לא מוותרים, נכון?
המחשבות על מקומו של האקזוטי בחיינו ועל המקום שהאקזוטיקה תופסת בעולם התיירות מעלות אצלי לא אחת את שאלת הטעם שבהדרכה. מטרתי, כמדריך מסעות וסמינרים היא לתווך בין תרבויות, ליצור ולאפשר את קיומו של המפגש עם האחר. בחיי אני מקפיד לקיים את המפגש הזה גם ברחוב מגוריי, גם במעלית, במכולת ובבנק. זה קורה בשל מי שאני וזה קורה מתוך התכוונות מיוחדת שלי לשם כך. פעם אחר פעם מתחוור לי שעל מנת לגלות עולמות רחוקים וריגושים אין כל סיבה להרחיק לשם כך אל אייו הנידחים של הארכיפלג האינדונזי. איפה כל הם שוחרי הגילויים הקטנים בנפשו של זולתם? מדוע נדמה לי שכולם רוצים לנגוס בתאווה מפירות האקזוטיקה בעוד בודדים וספורים הם אלו שיש בהם הנכונות לנסות ולהכיל את הזר והרחוק מהם מתוך תחושת הערכה וצימאון לקרבה?