קטעים-נבחרים-1

פרק ל"ה:

"תראי את ההר הזה" הצביע רועי אל פסגה שנראתה כמשולש מושלם. מידות ההר היו כה סימטריות עד שהוא נראה דו מימדי. המשאית שבה נסעו בטרמפ עצרה בעיירה האפרורית הזעירה פְּהוֹדוֹ דְזוֹנְג שלא הייתה אלא שתי שורות של בקתות קטנות, מטות ליפול. בשולי הרחוב, שחלקו שלוליות מצחינות וחלקו אבק דק שהתאבך כל אימת שהייתה תנועה כלשהי על גבו, חנו כמה סוסים כחושים ואופנועים מקושטים באוכפים ארוגים. כמה מתקנים כסופים, דמויי רדאר, לכדו את קרני השמש ומיקדו אותן אל לולאת מתכת שניצבה במרכזם, נושאת עליה קומקום או סיר שהשתברות הקרניים בו סינוורה בעוז. על כמה שולחנות ביליארד, שלצידם נערמו הבקבוקים המוכרים של בירה 'להאסה', רכנו גברים ושיחקו. שלט מחליד ששוליו התפוררו העיד על הימצאותה של מסעדה קטנה מעבר לפרגוד מוכתם ושמנוני שנשא את סמל הקשר האין-סופי. המראה כולו, כולל הגברים במגבעותיהם, דמה יותר למערב הפרוע מאשר לטיבט. פשפש הוביל אל תוך חצר בית דלה שבשוליה מטבח זעיר ולצדו כמה שולחנות ושרפרפים. בעלת הבית פנתה אליהם בארשת אדישה ורועי הזמין שתי קערות טוּקְפָּה ללא בשר ועם ירקות. הקערות המהבילות הוגשו כעבור כמה דקות. הירק היחיד שצף בנוזל השמנוני היו כמה עלי פטרוזיליה עייפים, אבל במנה היה כדי לחמם ולהשביע. "את יודעת מה מזכיר לי ההר ?" שאל רועי והמשיך מיד בתשובה "את 'אופק אבוד" של ג'יימס הילטון. קראת? מסופר שם על מטוס שממריא מפקיסטאן ונחטף. החוטפים משנים את נתיבו מזרחה, אל עבר מרכז אסיה. בסופו של דבר הוא נוחת בעמק סגור שנקרא שָנְגְרִילָה, שמעליו מתנשאת פסגה משולשת סימטרית להפליא. את חושבת שהגענו?" כמה קילומטרים הפרידו בינם לבין לבין מנזר רֶטִינְג, מרכזה ההיסטורי של סיעת הקָדָמְפָּה והם תכננו לעשות את הדרך לשם ברגל. כשיצאו מהמסעדה הקטנה היו עדים לפריצתה של תגרה אלימה בין שניים מהמשחקים ביליארד. הקולות גברו והפכו למהלומות. לפתע אחד הנצים נטל סכין קצבים מדוכן סמוך ונעץ אותה בגבו של יריבו. הגבר שנדקר, שרק ידית הסכין נותרה בולטת מגבו התמוטט מיד. ורוניקה השמיעה צרחה רמה והליטה את פניה בידיה. רועי קפא על עומדו, רעד חלף בגוו. כמה גברים רצו אל הנדקר. אחד מהם מיהר להעמיסו על גבו ורץ איתו לעבר רכב חונה תוך שהוא קורא לנהג שמיהר לצאת מבית סמוך. תוך כמה דקות כבר שעט הרכב שבאחוריו מוטל הנדקר, מותיר אחריו שובל של אבק והרהורים נוגים.         


הקשר האין-סופי – צורה גיאומטרית חסרת התחלה וסוף, של ריבועים השזורים זה בזה המסמלת את נצחיות הזמן, האהבה וההרמוניה של כל המופעים  בעולם המתלכדים ונפרדים באין-ספור צירופים זמניים.
טוקפה – מרק טיבטי עם אטריות ותוספות אפשריות של ירקות ובשר.
הספר (Lost Horizon) ראה אור בשנת 1933 ותרם רבות לנהיה המערבית אחר קסמי טיבט.
שָנְגְרִילָה – השיבוש הסיני של המושג הטיבטי שָמְבְּהָאלָה שפירושו ספק גן עדן שמימי, ספק מקום אוטופי. 
קָדָמְפָּה – סיעה שנוסדה במאה ה- 11 לסה"נ על ידי הנזיר דְרוֺמְטוֺן, תלמידו של אָטִישָה, שהיה מורה דת חשוב שהוזמן על ידו מהודו. מרכז הסיעה היה במנזר רטינג. לימים נטמעה הסיעה בסיעת הגלוק-פה.