בלוג
דף זה הוא החופשי מבין דפי האתר. כאן תמצאו הגיגים, מחשבות וביקורות - דברים שמעסיקים אותי, נושאים שלדעתי יש להעלות  על סדר היום או דעות שחשוב לי להשמיע.

מערת הקסמים של נסים כחלון

בסמוך לסידנא עלי ישנה ירידה אל חוף הים המקסים של אפולוניה. בהסתעפות ממנה, בקצה שביל כמעט סודי, נמצאת הכניסה החצובה למערת הקסמים של נסים כחלון, אדם מחוספס כמו גבישי המלח שצרבו את עורו, עם נשמה רחבה כמו הים.


לעולם אזכור את ביקורי הראשון כאן, בתור ילד. הבית שנראה כפורץ מתוך מצוק הכורכר היה קסום מבחוץ ומהפנט מבפנים. הקמרונות והמעברים הפתלתלים כמו גם עיטורי הצדף והקרמיקה היו דבר שמעולם לא ראיתי קודם לכן. המקום הפך עבורי למקור השראה של ממש בכל הנוגע לחיבור בין אדם לטבע.
"הים קרא לי", מספר נסים כיצד החל את נדודיו לאחר שהוריו כפו עליו נישואים שאותם לא רצה. הוא הגיע לאפולוניה לפני 48 שנים, לאחר שגורש מחוף השרון, שבו הקים אוהל. כאן החליט לבנות במו ידיו בית מלט דמוי דינוזאור על קו החוף. במהירה החלו התלאות בדמותן של צווי פינוי והריסה. נסים אינו אדם שאוהב ביורוקרטיות וביורוקרטיות לא אוהבות את נסים. הוא לא ויתר בקלות ותחת לנסות לזכות באישור להתיישב במקום בדרכים מקובלות החליט שאם אוסרים עליו לבנות בית על האדמה, יבנה אותו מתחת לאדמה.
כך, בתעוזה ובחריצות שלא ייאמנו, החל לחצוב את ביתו במצוק הכורכר. הכניסה אל ביתו, דלת עץ כבדה בקצה מנהרה, מזכירה את הכניסה למאורת הארנב ב"עליסה בארץ הפלאות" ומה שנמצא מעבר לה עונה להגדרה של מערת קסמים: מבוך של מעברים, גרמי מדרגות עולים ויורדים, חללים חצובים ובנויים, חלונות מקומרים שמשקיפים על קו החוף, הים והשמיים והכול מעוטר בפסיפסי קרמיקה, במעקות מסוגננים ובצמחיה נאה. קשה להאמין שכל זה מעשה ידי אדם אחד.

כל חומרי הבניה של נסים הם פסולת שאסף ממקומות שונים. את טכניקת הבנייה שלו פיתח בעצמו ושכלל בעצמו, תוך ניסוי וטעייה. ברזל, כך למד במהירה, אינו חומר טוב כי בגלל הקירבה למים הוא מחליד מהר וגורם לבטון להתפוצץ, מה שעשוי להביא לקריסת המבנה. הוא פיתח שיטה שעושה שימוש בצינורות פלסטיק ובבקבוקים מצופים במלט ובבטון, מה שגם יוצר בידוד נהדר מפני קור החורף וחום הקיץ.


נסים הולך ומזדקן, כוחותיו אינם כשהיו והדבר ניכר בעזובה שפושה במקום. בטנו מלאה על נסיגת קו החוף עקב הקמת המרינה בהרצליה ועל הזוהמה על קו המים. הוא משווע לעזרה ומייחל לכך שעיריית הרצליה תאמץ אותו ותסייע לו להפוך את המקום לאתר תיירות (בעבר פעל במקום בית קפה משגשג). עיריית הרצליה השיבה לפנייתי שהאתר אינו בשטחה, אלא בשטח המועצה האזורית חוף השרון. את נסים ניתן לבקר, אבל רק בתיאום מראש. מקובל להשאיר תרומה בסך 25 ₪ לאדם לפחות (09-9550756, לא בשבת!).